Mediakom także krytycznie o ustawie abonamentowej

Związek Pracodawców Mediów Elektronicznych i Telekomunikacji Mediakom (zrzeszający głównie niewielkie sieci kablowe) wydał oświadczenie w związku z opublikowaniem przez Ministerstwo Kultury projektu nowelizacji ustawy o abonamencie RTV. To kolejna, po Cyfrowym Polsacie, negatywna opinia branży telekomunikacyjnej.

Organizacja sieci kablowych zwraca przede wszystkim uwagę na brak precyzji sformułowań użytych w legislacji. Zarówno, jeżeli chodzi o podmioty zobowiązana do przekazania informacji o abonencie, jak i o sam tytuł do ściągania opłaty abonamentowej.

Mediakom twierdzi, że pobieżna interpretacja może wskazywać, że poza obowiązkiem informowania o klientach pozostaną serwisy OTT/VoD, dostawcy telewizorów (platform) Smart TV, szczególnie działający spoza granic Polski.

– Dojść może do paradoksu, w którym ok. 2 mln legalnych odbiorców serwisu VoD utworzonego przez Telewizję Polską SA, nie będzie musiało płacić abonamentu, jeśli będzie korzystać z tego serwisu np. za pomocą telewizorów posiadających funkcję SMART TV – pisze w swoi stanowisku Mediakom.

– Obawiamy się, że nowa ustawa spowoduje odpływ dotychczasowych abonentów do bezpłatnej telewizji naziemnej lub do serwisów VoD, zwłaszcza do tych, które są zarejestrowane poza terytorium Polski – podkreśla Mediakom.

Artykuł został przedrukowany ze strony Telko.in.