VII edycja konferencji Fortel 2016 – relacja prezesa Mediakom
7 edycja For-tela za nami. W gościnnych progach Hotelu Double Tree by Hilton w Łodzi gościło ok. 300 przedstawicieli operatorów, nadawców i dostawców z branży mediów i telekomunikacji.
Tegoroczną konferencję zdominowały dwa tematy. Pierwszy z nich to zapowiadane zmiany w prawie telekomunikacyjnym. Przedstawiła je i omówiła Joanna Bąkowska z Departamentu Telekomunikacji w Ministerstwie Telekomunikacji. Natomiast priorytety Ministerstwa Cyfryzacji, dotyczące całego zakresu cyfryzacji kraju, omówił minister Witold Kołodziejski. Wiele wskazuje na to, że czekają nas spore zmiany, które mają doprowadzić do likwidacji wielu barier inwestycyjnych. Zapowiadane zmiany w zamyśle ustawodawców doprowadzą do udostępniania sieci , nie tylko pomiędzy Orange a operatorami lokalnymi, ale przede wszystkim pomiędzy poszczególnymi operatorami lokalnymi. O zasadach rozliczeń za dostęp do poszczególnych elementów sieci, które już obowiązują w Regionalnych Sieciach Szerokopasmowych oraz w sieciach budowanych z udziałem dotacji PO PC mówił Leszek Drozd, Naczelnik Wydziału Projektów Szerokopasmowych w UKE. Podsumowaniem i omówieniem wystąpień był panel dyskusyjny, w którym poza przedstawicielami MC wzięli także udział Łukasz Hetman (Asta-Net), Paweł Dołębski (GawexMedia) i prezes Mediakom Krzysztof Kacprowicz.
Kolejny temat dotyczył kontentu telewizyjnego. Zapoczątkowała go rozmowa, którą z przewodniczącym KRRiT Janem Dworakiem prowadzili Zbigniew Gawroński (Gawex Media) i Ryszard Młynarczyk (członek Zarządu Mediakom). Przewodniczący J.Dworak mówił o malejącej roli Krajowej Rady na polskim rynku medialnym. Omówił też najważniejsze trendy europejskie. Rozmowa była świetną okazją do prezentacji najważniejszych postulatów naszej branży, które mogłyby przywrócić równowagę obciążeń administracyjnych pomiędzy reemitentami kablowymi a satelitarnymi, naziemnymi i wykorzystującymi protokoły IP.
Kulminacją bloku tematów poświęconych kontentowi był panel, w którym przedstawiciele nadawców i operatorów dyskutowali o możliwościach walki z pirackimi platformami oferującymi bezpłatny dostęp do programów telewizyjnych. Nadawcy reprezentowani przez B. Kisielewskiego (KinoPolska), M. Kozickiego (HBO), M.Czechowicza (nc+) sugerowali, że operatorzy powinni blokować ruch z pirackich serwerów. Pomysły te odrzucali reprezentujący środowisko operatorów Darosław Łakomski (Dolsat) i Jarosław Pijanowski (Inea). Wskazywali, że operatorzy bez nakazu sądowego nie mogą ingerować w żaden sposób w transmisję kontentu internetowego. O sposobach walki, głównie poprzez nacisk na reklamodawców, mówiła Teresa Wierzbowska, przedstawiciela antypirackiego stowarzyszenia Sygnał.
Pierwszy konferencyjny dzień zakończył się wieczorną galą, na której wręczono statuetki Mocarza Kabla Polskiego. Otrzymali je Piotr Granowski, Danuta Harenda, Paweł Kolasa i HBO. Gala zakończyła się koncertem coverowego zespołu „Drugi tydzień”, który licznych miłośników zabawy na parkiecie bawił do późnych godzin nocnych.
Drugi dzień konferencji stał pod znakiem wymiany doświadczeń redakcji programów lokalnych oraz prezentacji partnerów technologicznych i sponsorów technicznych konferencji. Ok. 30 przedstawicieli redakcji programów lokalnych działających w sieciach kablowych mogło po raz kolejny spotkać się we własnym gronie i dzielić się doświadczeniami. Ostatnim akcentem konferencji było wystąpienie naszej radczyni, mec. Anny Gąseckiej, która omówiła zmiany w prawie, które miały miejsce w ostatnich miesiącach, oraz najważniejsze zapowiadane zmiany.