„Za TVP już dziękujemy”. Klienci proszą operatorów o wyłączenie programów z oferty
Nowy abonament wyraźnie rozdrażnił klientów płatnej telewizji. – Liczba zapytań o możliwość wyłączenia programów TVP z oferty rośnie lawinowo – mówi nam związek zrzeszający małych i średnich operatorów. Kablówki zapytały prawników, czy da się to zrobić i otrzymały odpowiedź. „Oczywiście, że się da”.
O sprawie poinformował zrzeszający małych i średnich operatorów Związek Pracodawców Mediów Elektronicznych i Telekomunikacji Mediakom. – Wszyscy operatorzy odnotowali takie pytania – mówi Wirtualnej Polsce Hanna Mathia, dyrektor biura zarządu związku. – Liczba zapytań zaczęła gwałtownie rosnąć w ostatnich tygodniach – dodaje.
– Ludzie przychodzą do biura operatora albo dzwonią i pytają o to, jak uniknąć abonamentu – mówi Wirtualnej Polsce prezes Mediakom Krzysztof Kacprowicz. – Mamy też sygnały, że przy przedłużaniu umowy wielu klientów mówi, że woli się wstrzymać z decyzjami do czasu, aż będzie nowa ustawa. Wokół niej narosło sporo mitów, pojawia się tyle informacji, że ludzie się w tym już gubią – wskazuje.
W Mediakom działa około 30 operatorów. Mają od kilku do kilkudziesięciu tysięcy klientów.
Związek zlecił analizę prawną. Zadał prawnikom pytanie: „Czy możliwe jest wypowiedzenie umów na reemisję programów TVP, a w dalszej konsekwencji wyłączenie programów tego nadawcy z ofert operatorów telewizji płatnej?”. Otrzymał odpowiedź twierdzącą. Zastrzeżenie dotyczy programów: TVP HD, TVP Info, TVP Historia, TVP Kultura, TVP Sport, TVP ABC, TVP Rozrywka, TVP Seriale – przy nich należy zachować tryb wypowiedzenia umów określony w umowach zawieranych pomiędzy TVP SA, a operatorami.
Sytuacja prawna na pewno nie jest prosta – część programów TVP jest obowiązkowo umieszczana w ofercie telewizji płatnej. Wszyscy operatorzy zawierają z nadawcami umowy na dystrybuowanie kanałów, więc usuwając je z oferty mogą narazić się na kary za złamanie umowy.
– Nie możemy wyłączyć jedynki, dwójki i programów regionalnych. Ale wszystkie inne – te komercyjne – już można. To nie jest tak, że TVP jest nienaruszalna – mówi Krzysztof Kacprowicz. – To nie jest też tak, że wyłączymy te kanały dzisiaj albo jutro, bo też wiążą nas umowy. Ale może być tak, że za kilka miesięcy w podstawowych pakietach telewizji kablowych po prostu nie będzie części programów TVP – dodaje.
Czy wyłączenie programów TVP zmienia coś w obowiązku płacenia abonamentu? Niestety, nie ma to żadnego znaczenia. Ani obecne, ani wchodzące wkrótce w życie przepisy nie przewidują uzależnienia od tego obowiązku płacenia abonamentu. Płacić trzeba od zarejestrowanego odbiornika – niezależnie od tego, jak jest wykorzystywany..
Źródło: Artykuł został przedrukowany ze strony finanse.wp.pl.