Programy lokalne – Jesienna Konferencja Mediakom
Na jesienną konferencję Związku Mediakom, która odbywała się w dniach 21-24 września w Ostródzie, przyjechali także szefowie bądź ich przedstawiciele z programów lokalnych nadawanych przez operatorów kablowych. Było to już drugie robocze spotkanie, pierwsze odbyło się w czerwcu w Toruniu.
W grupie bierze udział 14 redakcji, TV Asta – Piła, TV Słowianin – Świnoujście, Gawex Media – Szczecinek, TeTka – Tczew, TVK SM Grudziądz, TV Toruń, Eltronik – Brodnica, TVK Bart-Sat – Bartoszyce, Macrosat – Barczewo, Centrum – Zgierz, OTVM Ret-Sat1 – Łódź Retkinia, Tel-kab – Pruszków, ZW Media – Zduńska Wola. Programy z tej grupy docierają do ok. 1.100.000 osób. Większość programów nadawanych jest w jakości HD, w systemie całodobowym. Wiele redakcji realizuje programy na żywo, transmisje sportowe i msze święte ze swoich kościołów.
W spotkaniu w Ostródzie uczestniczyli także dyrektorzy ośrodków regionalnych TVP Bydgoszcz Tomasz Pietraszak oraz TVP Olsztyn Jarosław Kowalski. Efektem tego spotkania będzie na pewno współpraca redakcji lokalnych z ośrodkami regionalnymi, które są zainteresowane zakupem materiałów filmowych z terenu działalności tych telewizji kablowych, a także być może uda się zrealizować cykl szkoleń przez Akademię Telewizyjną działającą w ramach centrali Telewizji Polskiej.
W roboczej części spotkania dominowały tematy prawne, które wyjaśniała mecenas Anna Gąsecka z Kancelarii Prawnej BN Adwokaci, w szczególności o ochronie własności intelektualnej i praw autorskich w odniesieniu do wykorzystywania zdjęć, prawo cytatu, itp. Uczestniczący w spotkaniu zwracali uwagę na niekorzystne proponowane zmiany w Ustawie o Radiu i Telewizji, która może nałożyć większe obowiązki na nadawców szczególnie te dotyczące realizacji udogodnień dla osób z niepełnosprawnością wzroku i z niepełnosprawnością słuchu, a w większości te lokalne redakcje zatrudniają po kilka osób, nałożenie tych obowiązków może zmusić do zatrudnienia kolejnych, albo w najgorszym przypadku do zamknięcia działalności. Na marginesie warto dodać, że Mediakom na etapie konsultacji społecznych tej ustawy odniósł się bardzo krytycznie do proponowanych zmian.
Spotkania te to również znakomite forum wymiany doświadczeń, sporo dyskusji dotyczyło zagadnień, jak inni to robią, jak sobie radzą z takimi czy innymi problemami. Wydawać by się mogło, że już w samej dyskusji udało się rozwiązać kilka problemów, a także wykorzystać pomysły realizowane przez inne redakcje. Sukcesem tych spotkań może być także wymiana materiałów filmowych, z jednej strony to promocja regionów, a z drugiej strony świetne uzupełnienie programu bez ponoszenia dodatkowych kosztów.
Tekst: Jerzy Nowicki, Mediakom.