Inwentaryzacja sieci i usług telekomunikacyjnych

Ostatnie miesiące przyniosły nam niespotykany w historii branży telekomunikacyjnej wysyp nowych obowiązków sprawozdawczych i zapowiedzi nowych aktów prawnych. Ledwo otrząsnęliśmy się po wprowadzeniu w ub. roku tzw. Polskiego Ładu, a zafundowano nam całą serię obowiązków sprawozdawczych. Do niemałych już obciążeń administracyjnych tylko w ciągu ostatniego miesiąca doszły:

  • cotygodniowe lub comiesięczne raporty do nowego  systemu SIDUSIS,
  • likwidacja systemu SIIS i przeniesienie nowych obowiązków do systemu PIT, który mimo, że od opublikowania rozporządzenia minęło 5 tygodni, to wciąż nie działa, uniemożliwiając wykonanie nałożonych na nas obowiązków,
  • wezwania prezesa GUS do przesłania ogromnej ilości danych osobowych abonentów usług telefonicznych.

To dopiero początek serialu „reformowania” przepisów, bo przecież w sejmie procedowane są projekty tzw. lex-pilot (z pominięciem konsultacji) , nowego Prawa Komunikacji Elektronicznej  (częściowo bez konsultacji), ustawa o Krajowym Systemie Cyberbezpieczeństwo (bez uwzględnienia postulatów branży) i jeszcze kilka innych aktów prawnych.

Tym procesom towarzyszy kompromitacja organów odpowiedzialnych za przygotowanie systemów raportowania. Brak instrukcji posługiwania się nowymi funkcjami  systemu Punktu Informacyjnego ds. Telekomunikacji (PIT), niedziałanie jego podstawowych funkcji, brak szkoleń, brak informacji o sposobie raportowania danych o usługach w punktach adresowych, wystawia najgorsze możliwe oceny urzędnikom.

Znaczna część z nas z powodu niekompetencji organów państwowych nie będzie mogła wypełnić nakładanych obowiązków. Ci z nas, którzy w poprzednich latach popełniali błędy w raportowaniu byli bezlitośnie karani przez Prezesa UKE. Dlatego nauczeni doświadczeniem z lat poprzednich już teraz musimy być przygotowani na obronę naszych firm przed nakładaniem kar. ZPMEiT Mediakom przygotował wzór pisma, które każdy operator może wykorzystać. Rekomendujemy zbieranie i archiwizowanie wszelkich informacji (np. screeny o niedostępności systemu PIT) oraz wysłanie do Prezesa UKE wezwanie do usunięcia błędów systemu. Dokumenty mogą być przydatne podczas procesów sądowych, w przypadku gdybyście chcieli odwoływać się do sądów powszechnych od decyzji Prezesa UKE o nałożeniu na Was kar za niewypełnienie obowiązku sprawozdawczego.

Ponadto informujemy, że zarząd naszego związku wysłał stosowne pisma do Prezesa UKE oraz do Rzecznika MSP, których treść załączamy.

Do pobrania: